گربه نژاد هیمالین

26 تیر 3

گربه نژاد هیمالین

به‌جز نقاط رنگی و رنگ آبی چشم‌ها، گربه هیمالین کاملاً مشابه گربه پرشین است. نام دیگر این نژاد پرشین کالر پوینت است. نام هیمالین به علت شباهت در رنگ پوست، برگرفته از نام خرگوش هیمالین است.

تاریخچه

منشاء گربه های هیمالین به دهه های ۱۹۲۰ و ۳۰ بر میگردد، جایی که پرورش دهندگان گربه در چندین کشور سعی کردند گربه ای با بدن گربه پرشین، اما با نشانه های سیامی تولید کنند. اولین موفقیت آنها در ایالات متحده در سال ۱۹۲۴ مشاهده شد، از آمیزش گربه پرشین با سیامی گربه “پرشین Malayan ” به وجود آمد.

در سال ۱۹۳۰، دکتر کلید کیلر از دانشگاه هاروارد و ویرجینیا کاب نیز به منظور تعیین چگونگی وراثت برخی از صفات، برنامه اصلاح نژاد را آغاز کردند. آنها با آمیزش گربه ماده سیامی با گربه نر پرشین سیاه، موفق به پرورش گربه های مو بلند با رنگ و طرح مخصوص نژاد سیامی شدند. آمیزش ماده پرشین سیاه با نر سیامی نیز همین نتیجه را در بر داشت. آنها سپس یک گربه ماده از نسل دوم را با یک گربه نر از نسل اول آمیزش دادند که نتیجه آن تولد اولین گربه هیمالین بود.

پس از جنگ جهانی دوم یک آمریکایی به نام مارگریتا گوفورت موفق به تولید گربه ای شبیه به پرشین همراه با نقاط رنگی شد. در سال ۱۹۷۵ انجمن سازمان CFA نژاد هیمالین را به عنوان یک نژاد مستقل به رسمیت شناخت. اما در سال ۱۹۸۴ اعضای هیئت مدیره سازمان CFA  تصمیم گرفتند تا به دلیل شباهت های ظاهری، این نژاد را در زیر رده پرشین دسته بندی کنند. با این حال، طبق آمار CFA، این نژاد محبوب ترین نژاد در سال ۱۹۹۶ ثبت شده است.

خصوصیات ظاهری و فیزیکی

گربه ها‌ی هیمالین دارای جثه‌ای معمولی تا بزرگ با استخوان‌هایی قوی و درشت، اندامی زیبا با دمی کوتاه هستند. پاهایی کوتاه و موهایی بلند، ضخیم و براق دارند. با این حال برجسته‌ترین خصوصیت هیمالین ها، سری بزرگ، پهن و گرد و چشمان آبی و گیرای آن‌ها است.

گربه های هیمالین ها دو نوع حالت چهره دارند: بی پوزه (extreme) و سنتی یا دال فِیس (عروسکی). با اینکه نوع بی پوزه‌ی این نژاد پر طرفدارتر است، اما آن‌ها مستعد انواعی از بیماری‌ها می‌باشند. به همین دلیل انجمن گربه‌های کلاسیک یا تی.سی.اِی به دوست داران پت یادآوری می‌کند تا هنگام خرید ترجیحاً هیمالین دال فیس (پوزه دار یا عروسکی) را انتخاب کنند.

خصوصیات اخلاقی

گربه هیمالین یک همراه خانگی ایده آل است، بیشتر از گربه های پرشین فعال است و بیشتر از آنها میو میکند اما از سیامی ها ساکت‌تر هستند. بااینکه آرام و صلح طلب‌اند, اما دوست دارند بازی‌هایی مانند ” آوردن ” را انجام دهند و خود را با شیطنت‌های مختلفی سرگرم کنند، آنها با یک اسباب‌بازی ساده و یا تکه‌ای کاغذ هم سرگرم می شوند. هیمالین ها ممکن است به‌شدت به والدین خود وابسته شوند و خواستار توجه و نوازش مداوم او باشند.

منبع:

https://m.petmd.com/cat/breeds/c_ct_himalayan

 

اشتراک گذاری