نکات بهداشتی برای گوش سگ ها

26 تیر 3

نکات بهداشتی برای گوش سگ ها

ترشح گوش در سگ ها به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود اما در واقع علامتی از یک مسئله اساسی است، مانند کنه ها یا عفونت گوش.

از آنجا که مشکلاتی از این قبیل می تواند بسیار دردناک باشد، باید علائم و نشانه های این مشکلات را بشناسید و چگونگی پیشگیری از آنها و اقدامات لازم در صورت بروز آنها را بیاموزید.

ترشحات گوش سگ:

اگر همراه با ترشحات گوش، گوش های سگ شما هنگام لمس دردناک به نظر می رسند یا اگر سر خود را به یک طرف متمایل می کند یا به یک طرف می چرخد​، گوش هایش را میخاراند، ظاهر گوش به نظر ملتهب است، یا بوی خاصی وجود دارد، می تواند نشانه ای از مشکلات گوش سگ باشد.

کنه های گوش: کنه های گوش اگرچه بسیار ریز هستند، اما می تواند مشکل بزرگی برای سگ ها، به خصوص سگ های کوچک باشد. علامت اصلی که نشان میدهد گوش سگ ممکن است دارای کنه باشد، ترشحات پوسته ای و قهوه ای مایل به سیاه است که اغلب شبیه واکس کفش خشک شده است. علائم دیگر شامل خارش و تکان دادن سر است.

چندین روش درمانی برای کنه های گوش وجود دارد. برخی گزینه ها فقط کنه های بالغ را از بین می برند اما محصولات جدید تخمها و فرمهای نارس را نیز از بین می برند.

عفونت گوش خارجی (اوتیت خارجی): ترشحات مومی زرد یا قهوه ای مایل به قرمز می تواند نشانه عفونت گوش باشد، که می تواند در نتیجه آلرژی، کنه، پولیپ، تولید بیش از حد موم گوش، استحمام بیش از حد یا شنا باشد. علامت اصلی که نشان میدهد سگ شما ممکن است دچار عفونت گوش شده باشد، استشمام بوی بد یا میوه ای از گوش است. درد گوش، گرم یا ملتهب بودن گوش؛ خاراندن یا تکان دادن سر از علائم دیگر عفونت گوش خارجی هستند.

مشکلی مانند این مستلزم توجه سریع دامپزشک است. برای درمان عفونت گوش خارجی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک و همچنین لوسیون ضد قارچ، داروهای خوراکی، محلول پاک کننده گوش باشد. مشکلات مزمن گاهی نیاز به جراحی دارند.

عفونت گوش داخلی  یا عفونت گوش میانی (اوتیت): عفونت گوش خارجی درمان نشده به راحتی منجر به عفونت گوش میانی یا داخلی بسیار دردناک می شود که هر دو، علائمی مشابه اوتیت خارجی را دارند، علائم دیگر شامل عدم تمایل به باز کردن دهان یا مشکلات تعادلی هستند. بعضی از سگها ممکن است به صورت دایره ای راه بروند یا حالت تهوع پیدا کنند.

درمان عفونت گوش میانی یا داخلی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک، شستشوی گوش توسط دامپزشک یا جراحی در صورت جدی بودن عفونت داشته باشد.

برای تشخیص عفونت گوش، گوش های سگ خود را به آرامی عقب بکشید و نگاهی سریع به داخل آن داشته باشید. آنچه باید مشاهده کنید یک کانال گوش تمیز و صورتی رنگ است. اگر متوجه ترشح، قرمزی، تورم یا بو شدید، وقت آن است که با دامپزشک صحبت کنید. در صورت عدم درمان، مشکلات گوش در سگ ها می تواند منجر به درد شدید، هماتوم، مشکلات تعادل و حتی ناشنوایی شود.

از آنجا که ترشحات گوش در سگ ها می تواند در نتیجه دلایل مختلفی باشد و انواع بوها، رنگ ها و قوام را داشته باشد، سعی نکنید حدس بزنید که چه عواملی باعث ترشح گوش سگ شما می شود. فورا با با دامپزشک قرار ملاقات تعیین کنید، تا او بهترین روش درمانی را تجویز کند.

اگر دامپزشک برای رفع ترشحات گوش سگ قطره گوش تجویز می کند، ممکن است لازم باشد که آنها را برای چند هفته استفاده کنید. رعایت نکات زیر این کار را کمی راحت تر می کند:

سر سگ خود را ثابت نگه دارید، گوش سگ خود را بلند کرده و موم های قابل دسترسی را با یک پنبه و محلول تمیز کننده گوش تمیز کنید. از سواب پنبه استفاده نکنید زیرا می تواند به مجرای گوش آسیب برساند.

قطره چکان گوش را در دهانه مجرای گوش سگ قرار دهید، و به تعداد مناسب قطره را استفاده کنید.

جلوگیری از مشکلات گوش در سگ ها

سگهایی که گوشهای­شان آویزان است، بیشتر در معرض مشکلات گوش هستند، اما هر سگی ممکن است به کنه گوش، عفونت، یا تحریک کننده ای مانند خار یا جسم خارجی در گوش مبتلا باشد.

هر بار که گوش های سگ شما ملتهب می شود، غدد داخل گوش بزرگتر و فعالتر می شوند، در حالی که مجرای گوش باریکتر می شود و احتمال بروز مشکلات در آینده را افزایش می دهد. با انجام کارهای زیر به سگ خود کمک کنید تا سالم بماند:

گوش های او را هر دو هفته از نظر آلودگی، بو و اجسام خارجی بررسی کنید.

داخل گوش سگ خود را تمیز نگه دارید. می توانید آلودگی های قابل مشاهده را با یک پنبه آغشته به محلول تمیز کننده گوش پاک کنید (پنبه را داخل مجرای گوش قرار ندهید)، یا اینکه یک پارچه مرطوب را دور انگشت خود بپیچید و گوش خارجی را به آرامی تمیز کنید.

اگر سگ شما زیاد شنا می کند یا مرتب به عفونت گوش مبتلا میشود، از دامپزشک خود در مورد محصولاتی که کانال گوش را خشک می کنند و از رشد باکتری ها و مخمر جلوگیری می کنند، سوال کنید.

منبع:

https://pets.webmd.com

برچسب ها:
اشتراک گذاری