واکسیناسیون گربه

26 تیر 3

واکسیناسیون گربه

واکسن FVRCP یا RCP  که به سه­ گانه گربه معروف است بخش مهمی از برنامه واکسیناسیون گربه شما است. این مقاله آنچه باید در مورد این واکسن بدانید و نحوه محافظت از گربه در برابر برخی از بیماری های جدی را به شما ارائه می دهد.

FVRCP چیست؟

FVRCP مخفف Feline Viral Rhinotracheitis, Calicivirus and Panleukopenia  یک واکسیناسیون سه ترکیبی است، به این معنی که در برابر بیش از یک بیماری محافظت می­کند.

Feline  به معنی گربه سانان، Virus  به معنی ویروس و هر حرف R، C و P از حرف ابتدای سه نوع ویروس گرفته شده است که در ادامه به تفکیک بیماریهای پوشش دهنده واکسن FVRCP می پردازیم

RHINOTRACHEITIS

“R” در FVRCP مخفف بیماری رینوتراکئیت است که منجر به التهاب بینی و حلق میشود (ویروس تبخال نوع ۱ گربه  یا FHV-1). این بیماری می تواند به بروز علائم بسیار شدیدی در دستگاه تنفسی فوقانی (از جمله آبریزش بینی، عطسه و التهاب ملتحمه چشم) منجر شود. علائمی که شیوع کمتری دارند شامل زخم دهانی و پنومونی اولیه است.

همانند انسان­ها، ویروس می تواند به صورت نهفته در بدن گربه زندگی کند و در هنگام بروز استرس­ها، علائم آن بروز کند.

مهمترین خطر ویروس FHV-1 این است که مکانیسمهای دفاعی ریوی گربه را مختل می کند، و آنها را مستعد پنومونی باکتریایی ثانویه یا بروز کلسی ویروس می کند.

CALICIVIRUS

“C” در FVRCP مخفف Calicivirus (کلسی ویروس یا FCV) است. مشابه FHV-1، کلسی ویروس گربه به طور معمول باعث بیماری دستگاه تنفسی فوقانی و زخمهای دهان می شود. همچنین می تواند باعث استئوماتیت مزمن، پنومونی، بیماری سیستمیک یا لنگش شود.

گاهی اوقات، کلسی ویروس سیستمیک شدید به صورت موروثی (VS-FCV) در میان جمعیتی از گربه ها منتقل میشود، که می تواند منجر به علائم ناتوان کننده و همچنین عفونت اندام های داخلی شود. این نوع بیماری اغلب کشنده است.

PANLEUKOPENIA

حرف “P” در FVRCP مخفف panleukopenia (FPV) است. FPV بسیار مسری است و میزان مرگ و میر بالایی دارد. باعث بی اشتهایی، استفراغ، تب و اسهال شدید می شود.

این ویروس به مغز استخوان و غدد لنفاوی حمله میکند، که منجر به کاهش تعداد گلبول های سفید خون می شود و مانع از آن می شود که گربه بتواند سیستم ایمنی بدن خود را به طور عادی فعال کند.

 

چرا واکسن سه­ گانه را باید به عنوان جزیی از برنامه اصلی واکسیناسیون گربه ها در نظر گرفت؟

برنامه اصلی واکسیناسیون گربه ها شامل واکسن هایی است که اکیداً توصیه می شود که به همه گربه ها تزریق شود – حتی برای گربه هایی که بیرون نمی روند-. واکسن FVRCP و هاری دو واکسن اصلی گربه است.

انجمن جهانی دامپزشکی حیوانات خانگی می گوید: “واکسنهای اصلی، حیوانات را از بیماریهای جدی و خطرناکی که توزیع جهانی دارند و ممکن است تهدید کننده زندگی باشند، محافظت می کند.” هر سه  نوع ویروسی که واکسن FVRCP از بروز آنها پیشگیری می کند، متداول هستند و پتانسیل کشنده بودن را دارند.

هر سه ویروس بسیار مسری هستند. FVR و ​​FCV از طریق عطسه، بزاق یا ترشحات چشم پخش می شوند، اما می توانند از طریق محیط نیز منتقل شوند.

FPV می تواند از طریق مایعات بدن پخش شود، اما مانند پاراویروس به طور عمده از طریق تماس با مدفوع آلوده پخش می شود. این ویروس می تواند تا یک سال در محیط زیست بر روی مواردی مانند ظرف غذا، خاک گربه، قفس، پوشاک و غیره زندگی کند. این بدان معنی است که لازم نیست گربه شما برای بیمار شدن با یک گربه آلوده تماس برقرار کند، فقط تماس با اجسام آلوده به ویروس، برای بیمار شدن، کافی است.

نحوه واکسیناسیون سه­ گانه چگونه است؟

واکسن FVRCP برای بچه گربه ها معمولاً هر سه تا چهار هفته تا سن ۱۶-۲۰ هفتگی تزریق میشود.

تزریق مرحله­ای واکسن، به جهت متقاعد کردن سیستم ایمنی بدن برای تشخیص اجزای واکسن، لازم است. تزریق مرحله ای واکسن این اطمینان را حاصل میکند که واکسن، پس از پایان تغذیه با شیر مادر و دریافت ایمنی لازم از مادر، اثر گذار خواهد بود.

بعد از ۱۶ هفتگی، دوز نهایی واکسن در یک سالگی بچه گربه تزریق میشود و سپس واکسیناسیون در ایران باید هر سال یکبار تکرار شود. برنامه واکسیناسیون بچه گربه ها کمی فشرده است، اما برنامه واکسیناسیون یک گربه بالغ بسیار ساده تر است.

عوارض جانبی واکسن FVRCP

عوارض جانبی واکسن FVRCP برای گربه ها بسیار ناچیز است.

برخی از بچه گربه ها کمی تب کم می کنند، اشتها کاهش می یابد یا بچه گربه کمی بی حال می شود. همچنین ممکن است تورم کمی در محل تزریق واکسن ایجاد شود. این علائم تقریباً در طی چند روز از بین می روند.

به ندرت، گربه ها واکنش آلرژیکی قابل توجهی نسبت به واکسن دارند که عموماً در طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از دریافت واکسن اتفاق می افتد. در این موارد، ممکن است کهیر، قرمزی، تورم اطراف چشم و لب و یا تب خفیف بروز کنند. علائم دیگر شامل استفراغ، اسهال و خارش است. اگر به واکنش آلرژیک واکسیناسیون شک دارید، سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.

هر گونه تورمی که بیش از سه هفته در محل واکسن باقی مانده باشد باید توسط دامپزشک بررسی شود. واکنش شدید در تزریق واکسن ها بسیار نادر است، و اکثر واکنش ها خفیف بوده و بدون هیچگونه درمانی برطرف می شوند.

هزینه واکسن سه­ گانه  چقدر است؟

مارک های مختلف واکسن سه گانه برای گربه ها در بازار وجود دارد، بنابراین هزینه ای که توسط دامپزشک گرفته می شود تا حد زیادی به مارک مورد نظر بستگی دارد. در حال حاضر، واکسن سه­ گانه استاندارد با رعایت زنجیره سرد  از ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

منبع:

https://m.petmd.com/cat/wellness/what-fvrcp-cat-vaccine

اشتراک گذاری