۴ حقیقت جالب در مورد مغز گربه ها

26 تیر 3

۴ حقیقت جالب در مورد مغز گربه ها

آیا تا به حال فکر کرده اید که در سر گربه شما چه می گذرد؟ دانشمندانی که شناخت حیوانات را مطالعه می کنند می خواهند درباره ذهن حیوانات خانگی بیشتر بدانند و در حالی که علاقه به این نوع تحقیقات رو به رشد است، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد آنها وجود دارد.

آزمایشگاه های زیادی در سراسر جهان به مطالعه ذهن سگها پرداخته اند. اما تحقیقات نسبتاً کمی در مورد هوش گربه ها یا نحوه عملکرد مغز گربه ها انجام شده است، زیرا کار با گربه ها کمی دشوار است.

دیوید گریم میگوید پیدا کردن دانشمندانی که مطالعاتی در مورد شناخت گربه را انجام داده اند، دشوار بوده و معدود کسانی که این کار را انجام داده اند، اظهار داشتند که بسیاری از گربه ها غیرقابل همکاری هستند و اغلب مجبور بودند از تحقیقات خود دست بردارند.

با این حال دانشمندان توانسته اند اطلاعات کمی درباره عملکرد داخلی مغز گربه ها کشف کنند. در ادامه به چند مورد از کشفیات دانشمندان پرداخته ایم.

۱- گربه ها می توانند حرکات انسان را درک کنند.

گربه ها ممکن است آنچه که شما با کلمات بیان میکنید، را نفهمند، اما می توانند چیزی را که شما با حرکات خود می گویید، درک کنند. محققان دریافته اند که گربه ها می توانند حرکات اشاره انسان را درک کنند و از آنها برای یافتن غذا استفاده می کنند.

در یک تحقیق در سال ۲۰۰۵، دانشمندان دو کاسه به گربه ها دادند که یکی از آنها حاوی غذای گربه و دیگری خالی بود. گربه ها قادر به مشاهده داخل کاسه ها نبودند. در حالی که محقق به غذای داخل کاسه اشاره کرد، به گربه ها اجازه داده شد تا یکی از کاسه ها را انتخاب کنند و تقریباً همه گربه ها اشاره محقق را درک کرده و کاسه صحیح را انتخاب می کردند و جوایز غذایی را دریافت می کردند. این امر نشان دهنده چیزی است که دانشمندان آن را “تئوری ذهن” می نامند. یعنی توانایی انتقال دانش، خواسته ها و مقاصد به دیگران. گریم می گوید، گربه ها فهمیدند که دانشمند اشاره کننده در تلاش بود چیزی را به آنها نشان دهد.

محققان رفتار شناس حیوانات، کریستین آر. ویتاله شرو و مونیک آر اودل در مقاله ” مروری بر وضعیت تحقیقات شناخت گربه ” نوشتند: “از آنجا که گربه ها زمان زیادی را با انسان و خانواده خود می گذرانند، انتظار داریم که آنها تا حدودی نشانه های انسانی را درک کنند. با این وجود، والدین گربه می داند که آنها همیشه هم پاسخگو نیستند!

۲- گربه ها با مفهوم پایداری اشیا، آشنا هستند.

اگر یک شیء از دید دور شود – مثلاً در پشت چیز دیگری قرار بگیرد یا داخل یک کشو قرار گیرد – می دانیم که ناپدید نشده بلکه فقط از دید ما پنهان شده است. این مفهوم، “پایداری اشیا” نام دارد، و برای ما بسیار اساسی است، اما اکثر حیوانات آن را درک نمی کنند.

احتمالا مشاهده کرده اید که گربه شما یک اسباب بازی موش یا گربه را زیر مبل پنهان کرده سپس در آنجا نشسته و انتظار ظهور مجدد آن را دارد، این امر نشانه این است که گربه ها احساس ماندگاری اشیا را درک میکنند. محققان نشان داده اند که گربه ها می توانند به راحتی آزمایشات مربوط به پایداری اشیا را حل کنند و اشیاء پنهان را در ظروف و پشت موانع جستجو کنند و پیدا کنند.

این یک توانایی ذهنی مفید برای گربه ها به عنوان شکارچی محسوب میشود. ویتاله شرو و اودل می گویند: “اگر طعمه در پشت چیزی پنهان شود، گربه ها توانایی به خاطر سپردن محل طعمه قبل از ناپدید شدن را دارند.”

۳- حافظه گربه عالی نیست!

اگر کمپانی پیکسار تصمیم داشت به جای ماهی،  از حیوان دیگری برای شخصیت فراموش کار انیمیشن Finding Dory استفاده کند، گربه میتوانست انتخاب خوبی باشد.

مطالعات نشان داده اند که توانایی گربه ها برای به یاد آوردن و استفاده از اطلاعات برای کوتاه مدت، حافظه عملکردی نام دارد. آزمایش حافظه عملکردی گربه به این صورت انجام شد که: یک اسباب بازی در جای مشخصی به گربه نشان داده شد، سپس سرعت پیدا کردن اسباب بازی در مدت زمانهای مختلف تست شد- پس از گذشت فقط ۱۰ ثانیه سرعت حافظه عملکردی گربه به شدت کاهش یافت.

با این حال، ویتاله شرور و اودل می گویند، حافظه بلند مدت گربه ها بسیار پیشرفته است، اما حافظه بلند مدت می توانند تحت تأثیر مواردی مانند بیماری یا سن قرار گیرد. مشکلاتی مانند بیماری آلزایمر به نام اختلال عملکرد شناختی (FCD) یا سندرم اختلال عملکرد شناختی (CDS) نامیده میشوند.

به گفته مرکز بهداشت و درمان Feline University Cornell، گربه های مبتلا به اختلال عملکرد شناختی به لطف پیشرفت در تغذیه و دانش دامپزشکی، زندگی طولانی تری نسبت به سابق دارند. CDS اغلب در گربه هایی که ۱۰ سال و بالاتر دارند، بروز میکند.

۴- گربه ها مفهوم زمان را درک میکنند.   

آیا متوجه شده اید که گربه شما هر روز تقریباً در زمان خاصی، تقاضای صبحانه و شام دارد. چگونه آنها می دانند که زمان غذا خوردن است؟ در حالی که تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گربه ها می توانند بین زمانهای مختلف تمایز قائل شوند.

در یک مطالعه، محققان دو کاسه غذا را به گربه ها نشان دادند سپس آنها را در زمانهای متفاوتی در قفس نگاه داشتند. گربه ها پس از آزاد شدن از قفس میتوانستند، از یکی از دو کاسه غذا بخورند. آنها می توانند تفاوت بین دوره های نگهداری ۵ ، ۸ ، ۱۰ و ۲۰ ثانیه ای را درک کنند. ویتاله شرو و اودل می گویند این توانایی نشان می دهد که گربه ها ممکن است “یک ساعت داخلی داشته باشند که وظیفه ارزیابی مدت زمان وقایع را به عهده دارد”.

علاوه بر دانستن مدت زمان طولانی تر از زمان کوتاه، به نظر می رسد گربه ها  میتوانند مقدار کوچکتر را از  مقدار بیشتر تشخیص دهند. دانشمندان دریافتند که گربه ها توانایی تشخیص دو شیء را از سه شیء متمایز دارند و می توانند از تعداد بیشتر به عنوان نشانه ای استفاده کنند که غذای بیشتری در آن وجود دارد. گربه ها اگر می خواهند در شکار حداکثر مقدار غذا را به دست آورند، باید از این مهارت ذهنی برخوردار باشند.

آیا گربه ها از سگها با هوش تر هستند؟

ما هنوز چیزهای زیادی در مورد مغز گربه ها، چگونگی فکر کردن آنها و نحوه درک و تعامل آنها با ما و دنیای پیرامون خود نمی دانیم، همچنین مشخص نیست که آنها چه مهارت های ذهنی شگفت انگیزی دارند؟

اما آیا گربه ها از سگها با هوش تر هستند؟

پاسخ به این سوال دشوار است. تحقیقات شناختی بسیار بیشتری در مورد سگها نسبت به گربه ها انجام شده است، بنابراین ما درک کامل از هوش و توانایی های گربه نداریم. از این گذشته، حیوانات از نظر اندازه، رفتار و توانایی آموزش نیز با یکدیگر فرق می کنند، بنابراین بسیاری از آزمایشات مورد استفاده در تحقیقات شناختی حیوانات برای گونه های مختلف طراحی شده اند. آزمایشی که با یک گربه کار می کند ممکن است با یک سگ، پرنده یا موش قابل انجام نباشد.

منبع:

https://m.petmd.com/cat/behavior/4-facts-about-your-cats-brain

برچسب ها:
اشتراک گذاری