اکوی قلب

اکوکاردیوگرافی، که به عنوان سونوگرافی اکو یا قلب نیز شناخته می شود، ابزاری تشخیصی برای نگاه دقیق به قلب و همچنین داخل و اطراف آن است. اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی با

فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر استفاده می کند و به دامپزشکان این امکان را می دهد که قلب و نحوه عملکرد آن را بررسی کنند. این روش اطلاعاتی در مورد اندازه، شکل و عملکرد قلب، چهار حفره آن، دریچه های قلب و ساختارهای اطراف آن، مانند کیسه قلب، فراهم می کند.

از داپلر رنگی نیز برای ارزیابی نحوه جریان خون از قلب و همچنین نحوه ورود و خروج خون به قلب استفاده میشود.

اکوکاردیوگرافی با سونوگرافی کمی متفاوت است زیرا برای انجام آن به دانش و آموزش زیادی نیاز است، از نظر فنی دشوارتر است و گاهی اوقات به تجهیزات خاصی نیاز دارد. این شکل از تصویربرداری کاملاً متمرکز بر قلب است و سایر اعضای بدن، مانند اعضای شکم، با اکو بررسی نمی شوند.

علاوه بر ارزیابی ناهنجاری های آشکار (مانند توده های داخل قلب و اطراف آن، مایعات موجود در کیسه قلب)، اندازه گیری ضخامت دیواره قلب، اندازه بطن ها و دهلیزها و بررسی جریان خون نیز به کمک این روش انجام می شود. تعیین میزان عملکرد قلب بر اساس این اندازه گیری ها انجام می شود.

اکوکاردیوگرفی به طور معمول بدون درد است و اغلب در یک اتاق تاریک و ساکت انجام می شود. در مواقعی پت به آرام بخش نیاز دارد. 

در چه مواقعی از اکو قلب استفاده می شود؟

اگر پت شما اخیراً دچار سوفل قلب شده باشد یا بر اساس علائمی که در رادیوگرافی دیده می شود مشکوک به بیماری قلبی است، ممکن است به اکو قلب نیاز داشته باشد.

 

دیگر خدمات ما