تصویربرداری

رادیولوژی

رادیوگرافی از روش های تصویربرداری برای کمک به تشخیص بیماری به شمار می رود. روش های تصویربرداری اطلاعات زیادی را از طریق ابزارهای غیرتهاجمی فراهم می کنند و در عین حال روند بیماری را نیز تغییر نمی دهند.

چندین دهه است که از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر رادیوگرافی استفاده می شود. رادیوگرافی متداول ترین روش تصویربرداری است که در اقدامات دامپزشکی استفاده می شود. تصاویر اشعه ایکس (رادیوگرافی) با همان فرآیندهای مورد استفاده در علم پزشکی تولید می شود با این تفاوت که اندازه تجهیزات برای استفاده سگ، گربه و سایر حیوانات کوچکتر است. اگرچه این انجام روش بدون درد است، اما در بعضی موارد به پت آرام بخش داده می شود تا اضطراب و استرس او را کاهش دهند و در هنگام گرفتن تصاویر، بی حرکت بمانند.

اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از استخوان ها، اجسام خارجی و بررسی حفره های بزرگ بدن کاربرد دارد. رادیولوژی اغلب برای کمک به تشخیص شکستگی، تومور، آسیبها، عفونت و تغییر شکل اندامها استفاده می شوند. اگرچه در رادیوگرافی ممکن است اطلاعات کافی برای تعیین علت دقیق مشکل پت فراهم نکند، اما می تواند به دامپزشک کمک کند تا تشخیص دهد چه آزمایشات دیگری برای تعیین علت مشکل پت و تشخیص قطعی بیماری او نیاز است.

بافت های نرم بدن اشعه ایکس را به خوبی جذب نمی کند و مشاهده آن با استفاده از این فناوری دشوار است. برای کمک به تهیه تصاویر با جزئیات بیشتر از اندام های بدن، از تکنیک های خاصی به نام روش های ایجاد کنتراست یا عکس رنگی استفاده می شود. در این روش ها به پت ماده رنگی حاجب داده می شود. این ماده را می توان به صورت وریدی برای بررسی اندامهایی مانند کلیه ها یا قلب، یا از طریق خوراکی برای بررسی دستگاه گوارش تجویز کرد. پس از تزریق ماده حاجب رادیوگرافی انجام می شود، و اندامهایی را که رنگ در آنها جمع می شود در رادیوگرافی قابل مشاهده است. این کار تشخیص هرگونه ناهنجاری را آسان می کند.

دستگاه اشعه ایکس به گونه ای قرار گرفته است که اشعه ایکس در ناحیه مورد بررسی متمرکز شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس تنها چند ثانیه طول می کشد. با این حال، هر چه میزان تماس بیشتر باشد، خطر آسیب رساندن به سلولها بیشتر خواهد بود. به همین دلیل، از دوز بسیار کمی از اشعه ایکس استفاده می شود و برای محافظت از مناطقی که تحت اشعه ایکس قرار ندارند و افرادی که رادیوگرافی انجام می دهند، از پوشش های سرب استفاده شود.

پیشرفت های اخیر در فناوری، امکان ذخیره سازی این تصاویر به صورت دیجیتالی بر روی رایانه ها را فراهم کرده است.

ذخیره رادیوگرافی در رایانه مزایای بسیاری دارد. یکی از مهمترین آنها توانایی انتقال سریع و اقتصادی تصاویر به متخصصان یا کلینیک های دیگر است. متخصصان رادیولوژیست یا جراحان دامپزشک می توانند تصاویر رادیوگرافی پت شما را بررسی کرده و به دامپزشک شما کمک کنند تا وضعیت پت را به طور دقیق تشخیص داده و درمان کند.

سونوگرافی:

سونوگرافی نیز یکی از روش تصویربرداری است که در دامپزشکی استفاده می شود. سونوگرافی از امواج فراصوت برای ایجاد تصاویر از بافت ها و اندام ها استفاده می کند. سونوگرافی در نشان دادن بافت های نرم بدن بسیار بهتر از اشعه ایکس است.

امواج صوتی با حرکت دادن پروب به قسمت های مختلف شکم هدایت می شوند. امواج  به تصویر تبدیل می شوند که نمایانگر بافت ها است.

سونوگرافی می تواند اندازه و شکل اندام ها را نشان دهد و همچنین می تواند ناهنجاری های درون آنها را تشخیص دهد. سونوگرافی بدون درد و غیرتهاجمی است و عوارضی ندارد. از این ابزار برای بررسی وضعیت بارداری پت نیز استفاده میشود.

از سونوگرافی می توان برای ارزیابی قلب و اندام های شکمی استفاده کرد. به تصویربرداری اولتراسونیک قلب، اکوکاردیوگرافی گفته می شود. با این روش می توان ساختار و عملکرد قلب و دریچه های آن را ارزیابی کرد. سونوگرافی محدودیت هایی نیز دارد، زیرا نمی توان از آن برای اسکن بافت های پر از گاز (ریه ها و روده) یا بافت استخوانی استفاده کرد.

سی تی اسکن:

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری (CT) یک روش اشعه ایکس با استفاده از رایانه است که برای تشخیص ناهنجاری در اندام های مختلف بدن استفاده می شود. به دلیل هزینه و اندازه تجهیزات و نیاز به تکنسین های آموزش دیده، این روش برای پت به اندازه سایر انواع تصویربرداری استفاده نمی شود. با این حال، ممکن است در بعضی از اماکن درمانی (مانند بیمارستان های مرتبط با دانشکده های دامپزشکی) در دسترس باشد و گاهی اوقات توصیه می شود.

از این روش دامپزشک می تواند برای تشخیص تغییرات ساختاری در اعماق بدن، از جمله تومورها، آبسه ها، تغییر در رگ های خونی و شکستگی ها استفاده کند.

به دلیل مدت زمان نسبتاً طولانی هنگام تهیه اسکن، پت تحت بیهوش می شود.

ام آر آی (MRI)

jصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) شکل دیگری از تصویربرداری است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این روش یک جایگزین برای توموگرافی کامپیوتری است. در این روش با استفاده از یک میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند تصاویر دقیق تشریحی تولید می شود.

از آنجا که انجام این روش نسبتاً طولانی است، پت تحت بیهوشی قرار میگیرد.

 

دیگر خدمات ما